Izba pamięci w Muzeum Wincentego Witosa
Izba Pamięci Stanisława Mierzwy
w Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach
„Izba Pamięci Stanisława Mierzwy” powstała dzięki wysiłkowi śp. Janiny Kupiec - kierownikowi Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach. Prace nad jej powstaniem trwały kilka lat. W pomieszczeniu, które pełniło kiedyś funkcję „składziku” powstała unikalna wystawa poświęcona Stanisławowi Mierzwie. Uroczyste otwarcie pomieszczenia miało miejsce 2 października 2005 r. podczas spotkania rodziny Mierzwów w Zagrodzie W. Witosa. Spotkanie zostało połączone z obchodami 60 rocznicy porwania przez aparat bezpieczeństwa i osądzenia w bezprecedensowym procesie moskiewskim S. Mierzwy.
Na wystawie prezentowane są unikalne fotografie i przedmioty związane nie tylko z osobą mec. Mierzwy, ale także z dumną przeszłością Ruchu Ludowego w Polsce.
Ze względu na unikalność prezentowanych dokumentów i wyjątkową specyfikę tematu, „Izba Pamięci” cieszy się dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających, spełniając tym samym ważną role edukacyjną.
W jej wnętrzach pracownicy Muzeum prowadzą lekcję muzealną pt.: Zniewolenie Polskiego Ruchu Ludowego na przykładzie życia mec. Stanisława Mierzwy. Na tragicznym przykładzie życia Stanisława Mierzwy, młodzież uzyskuje ważne informacje o powojennych losach Polski, powstaniu Muzeum i Towarzystwa Przyjaciół Muzeum W. Witosa, których powstania mec. Mierzwa był inicjatorem.
Pamiętać jednak należy, że Stanisława Mierzwa przez historyków uważany jest za postać tragiczną w panteonie przywódców polskiego Ruchu Ludowego. Jak często podkreśla biograf jego osoby, prof. Alina Fitowa - „Mierzwa nie zboczył nigdy ze swej drogi, nigdy się nie załamał dając nam w ten sposób najpiękniejszy wzór polskiego obywatela”.
Janusz Skicki
(Foto J. Skicki)